Dzień Wszystkich Świętych daje szczególną okazję do odwiedzenia mauzoleów i miejsc pamięci. Jednym z ciekawszych tego typu miejsc we Wrocławiu jest Mauzoleum Piastów Śląskich, usytuowane w obrębie zabudowań klasztoru Sióstr Urszulanek przy placu biskupa Nankera. Dzieje tego założenia sięgają 1257 r., kiedy to księżna wrocławska Anna, wdowa po Henryku II Pobożnym, sprowadziła z Pragi zakon klarysek. Mauzoleum Piastów Śląskich mieści się w kościele św. Klary, wzniesionym w 1260 r., oraz dobudowanej do niego od strony południowej kaplicy św. Jadwigi (teściowej księżnej Anny). W 1265 r. roku pochowano tu doczesne szczątki fundatorki klasztoru.

Obecny wygląd klasztor zawdzięcza przebudowie, wykonanej pod koniec XVII w. według projektu Johanna Georga Knolla. Jasna barokowa fasada niczym nie zwiastuje mrocznego wnętrza mauzoleum, kryjącego się wewnątrz budynku. Przekroczywszy progi klasztorne wchodzimy do długiego jasnego korytarza, przyozdobionego obrazami ukazującymi sceny z życia św. Klary. Po prawej stronie znajduje się wejście do kościoła św. Klary i kaplicy św. Jadwigi, mrocznych średniowiecznych wnętrz, kryjących pomniki nagrobne Piastów śląskich. Najokazalszym z nich jest całopostaciowy nagrobek Henryka VI, ostatniego z Piastów wrocławskich. Po jego bezpotomnej śmierci w 1335 r. księstwo wrocławskie trafiło pod panowanie Czech.

Niestety, tylko nieliczne z pomników nagrobnych, które dawniej znajdowały się w mauzoleum, przetrwało do naszych czasów. Wiele z nich przepadło w trakcie przebudowy klasztoru pod koniec XVII w. Pozostałe płyty zostały przykryte posadzką, położoną pod koniec XIX w. w kaplicy św. Jadwigi. Po drugiej wojnie światowej urządzono w kościele św. Klary ekspozycję nielicznych zachowanych monumentów. Należą do nich m. in. grobowiec Henryka VI, płyty nagrobne Henryka III Białego, Ofki poznańskiej czy Jadwigi, córki Henryka II Pobożnego.